Sindicatul Național

al Lucrătorilor de Penitenciare

59 de pagini pentru o cariera in structura de aparare si o pensie militara. Merita! (bibliografia completa - download pdf!)

Acceso Libros Electronicos

Pana la finalul saptamanii viitoare va fi publicat anuntul de declansare a procedurii de concurs pentru posturile vacante si finantate in anul 2016. De la publicarea anuntului avem 45 de zile pana la proba scrisa. Deci aproape doua luni in care trebuie sa aprofundati 59 de pagini destul de tehnice.

Este vorba despre aproape 1100 de posturi dintre care 1005 in penitenciare si restul in penitenciare-spital. Posturile sunt raspandite in toata tara in functie de statele de functii ale unitatilor precum si de standardele (personal/detinuti etc) in functie de care sunt reorganizate penitenciarele (operatiune in derulare). Imediat ce vom primi de la administratie numarul exact de posturi pe unitati, le punem la dispozitia tuturor, insa mai important decat acest detaliu este sa purcedeti imediat la studiu intrucat nu este foarte mult timp la dispozitie iar materia este destul de stufoasa.

Dintre posturile susmentionate 515 vor fi posturi de agent operativ (fara alte precizari privind functia in detaliu / incadrarea exacta se realizeaza ulterior). Numarul total de posturi vacante de agent operativ din sistem este de 681 insa o parte sunt pastrate pentru absolventii SNPAP, in timp ce o rezerva de aprox 10% din posturi este mentinuta vacanta pentru a se asigura dinamica impusa de reorganizare. 

Nu se scot la concurs posturi de ofiteri avand in vedere numarul foarte mic de astfel posturi vacante raportat la numarul mare de absolventi din institutiile de invatamant specifice (Academia de Politie etc), statutul special precizand ca posturile se ocupa cu prioritate prin repartitia absolventilor. In sectorul reintegrare se scot la concurs doar posturi de psiholog si asistent social (nu si de educator), restul posturilor fiind in sectoarele economic si medical. Detalii exacte despre numarul exact de posturi pe sectoare si unitati, in scurt timp.

Referitor la bibliografie, dupa dezbateri ample s-a trecut de la romana-istorie la norme specifice sistemului. In final au fost scoase de pe lista anumite acte normative care faceau bibliografia foarte dificil de asimilat in timp scurt. Dintre acestea, cele mai importante care s-au eliminat sunt: regulamentul de aplicare a legii de executare a pedepselor, legea privind uzul de arma si Constitutia Romaniei. 

Alegerea unor subiecte din romana si istorie scotea din joc tocmai expertii din sectorul operativ care nu puteau face parte din comisii avand in vedere conditiile privind studiile de specialitate ale membrilor comisiilor. Prin urmare s-a trecut prin toata legislatia specifica si dupa negocieri destul de intense a ramas un set de norme din care nu se mai poate reduce nimic: statutul special (drepturi, obligatii, sanctiuni), legea de executare a pedepselor privative de libertate (5 capitole), codul deontologic (2 pag) si ceea ce va complica foarte mult viata candidatilor... regulamentul de siguranta (aproape integral). 

SNLP a avut obiectii cu privire la mentinerea in integralitate a regulamentului de siguranta insa argumentele ANP au fost greu de demontat. Este adevarat ca ulterior concursului exista o perioada de debut de 6 luni in care se acorda atentie maxima studiului insa in realitate sistemul va trebui sa functioneze in conditiile in care numarul de pensionari creste si atunci este foarte posibil ca pe criterii de necesitate multi dintre absolventi sa intre in paine mai repede decat se asteapta. De aceea este nevoie ca un proaspat angajat in sectorul operativ sa aiba cel putin notiunile de baza necesare indeplinirii misiunilor, compensand pe cat posibil lipsa de experienta.

In vederea publicarii anuntului inca se ajusteaza ceea ce a fost discutat cu sindicatele, insa pentru a castiga timp, punem la dispozitia candidatilor un material in care am compactat toata materia pentru concurs (sectorul operativ), intr-un document unic format pdf. In cazul in care in bibliografia care se va publica de ANP vor aparea (putin probabil) diferente cat de mici fata de ceea ce am publicat noi, vom informa imediat. Materia pusa la dispozitie mai jos, este extrasa dintr-un program de legislatie autorizat fiind actualizata la zi. Maine revenim si cu alte detalii legate de concurs (centre, regiuni, testari psihologice, conditii specifice, criterii de gen, mutari, modalitati concurs etc).

click pe imagine pentru bibliografia completa (post de agent operativ) pentru studiu

Captura de ecran din 2016.03.17 la 08.14.32 

Comentarii  

0 #49 varban elena 25-05-2016 21:54
Citez pe Sorin:
Citez pe eu:
fraierilor,nu mai mergeti la scoala de un an,e echivalenta cu 59 de pagini!!! si ne mai miram de ce adunaturi avem in sistem??? bun venit,(editat),verisorilor,nepoteilor si alte specii din astea!!!

Tu de cand esti adunat?Poate vin altii mai buni decat cei scoliti!Recte tu :EU:

bunule
Citat
0 #48 Ștefan Teoroc 25-05-2016 17:40
Trebuie sa înveți exact ce este scris in bibliografie. Anexele sunt parte integranta din ordin. Dar multe sunt niște formulare. Putin probabil sa fii pus sa fii pus la examen sa reproduci un formular.
Citat
0 #47 George 25-05-2016 17:34
Buna ziua in afara de 59 de pagini sunt de invatat si anexele?
Citat
-3 #46 Maria 22-03-2016 13:57
Bună ziua, aș vrea să vă adresez și eu o întrebare. În legătură cu ocuparea postului de agent, se va folosi un test grila pentru proba scrisă? Vă mulțumesc
Citat
+3 #45 Maria 19-03-2016 10:16
Când va fi publicata tematica pentru asistenți medicali?
Citat
-2 #44 victor 18-03-2016 19:20
buna ziua! as vrea sa imi explicati care este procedura de inscriere la acest examen, daca exista vreo metodologie si un calendar aferent.va multumesc!
Citat
+1 #43 Sorin 18-03-2016 18:43
Sarcasmul dauneaza obraxului!
Citat
-3 #42 Sorin 18-03-2016 18:27
Citez pe agent din promotia 2012:
Pt posturile de ofiter din administartiv nu dam o sansa intai celor din sistem , promotia 2012 nu am apucat sa dam si noi datorita cerinitei vechimii de 3 ani in sistem , vechime ce am facut in decembrie 2015....

Faci mai bine fata serviciului ca ofiter,sau doar stele?
Citat
-1 #41 Sorin 18-03-2016 18:24
Citez pe eu:
fraierilor,nu mai mergeti la scoala de un an,e echivalenta cu 59 de pagini!!! si ne mai miram de ce adunaturi avem in sistem??? bun venit,(editat),verisorilor,nepoteilor si alte specii din astea!!!

Tu de cand esti adunat?Poate vin altii mai buni decat cei scoliti!Recte tu :EU:
Citat
-2 #40 fpss 18-03-2016 16:27
Si tematitaca pentru ofiter asistent social?
Citat
-1 #39 MARIAN 17-03-2016 23:09
Se dau si probe sportive s-au numai teste scrise?
Citat
+2 #38 eu 17-03-2016 22:51
fraierilor,nu mai mergeti la scoala de un an,e echivalenta cu 59 de pagini!!! si ne mai miram de ce adunaturi avem in sistem??? bun venit,(editat), verisorilor,nep oteilor si alte specii din astea!!!
Citat
+6 #37 Loft 17-03-2016 21:54
Cred ca este nevoie si de un test de gramatica din cate vad.... :lol:
Citat
+8 #36 rusu 17-03-2016 20:53
Citez pe costel:
cum adica nu v-a fi test grila pt ca anp nu vrea ca in sistem sa intre oameni ca nu stiu sa scrie? se presupune ca absolventul de bac stie sa scrie, si chiar ceva mai mult...ma rog. pe un test clasic ramane loc de interpretare cat vrea examinatorul

Domnule Costel,te inteleg de ce vrei grila.si cred ca si tu ai bacul luat, dar vad ca inca nu ti.ai insusit gramatica..
Citat
0 #35 Dan 17-03-2016 19:05
Domnule Teoroc,
Va rog frumos sa-mi spuneti daca , au fost stabilite centrele unde se vor sustine :
- testarea psihologica si celelalte probe.
Cat va dura evaluarea psihologica (ca ore) si gradul de evaluare (stiu ca au fost ceva nemultumiri pentru un altfel de concurs) . Este cuva posibil sa ne puneti la dispozitie inclusiv baremele sportive ? Cu multumiri .
Citat
-1 #34 agent din promotia 2012 17-03-2016 18:40
Pt posturile de ofiter din administartiv nu dam o sansa intai celor din sistem , promotia 2012 nu am apucat sa dam si noi datorita cerinitei vechimii de 3 ani in sistem , vechime ce am facut in decembrie 2015....
Citat
+3 #33 Kristi 17-03-2016 17:27
Vizita medicala se va mai desfășura ca la celelalte examene?cind reveniți cu noi informatii?
Citat
+1 #32 transfer 17-03-2016 16:53
Se poate trece din MAPN in ANP ??
Citat
0 #31 FLori 17-03-2016 16:40
pdf-ul atasat este tot ce trebuie invatat?
Citat
-1 #30 Catalin 17-03-2016 16:32
ne puteti spune, unde trebuie sa depunem dosarele pentru insciere? Iar examenul unde se va sustine?
Citat
-1 #29 nu conteaza 17-03-2016 16:30
Mi se pare logic si normal sa nu se scoata locuri de ofiteri din sursa externa acolo unde exist studenti in academii ( paza, reeducare, economico administrtiv, ingineri etc.) Ar fi fost o palma pentru acestia si nu numai. In rest bafta la invatt.
Citat
0 #28 Ionut 17-03-2016 16:19
Despre proba sportiva nu se spune nimic, se va asemana cu cel de la Academia de Politie?
Citat
0 #27 Ana 17-03-2016 16:10
Buna ziua. Va exista limita de vârstă? Va mulțumesc.
Citat
+1 #26 Adrian P. 17-03-2016 15:53
daca avem semne (pe picior), care au intervenit in urma unor accidente, putem trece de medical?
Citat
-1 #25 Adelina 17-03-2016 15:15
Incadrarile directe nu ii afecteaza pe absolventi? In sensul ca pentru un anumit penitenciar s-au scos 17 locuri pentru incadrari directe, dar pt absolventi cand se vor afla? Se vor scoate inca 2 locuri pentru absolventi si vor concura 20 pe ele pt ca sunt multe incadrari directe? :-| Nu e normal..
Citat

Google Translate

Cauta in site